YIP MAN

Yip Man Ching hanedanlığı sırasında 1893 yılında Kanton eyaletinin Foshan kentinde doğdu ve büyüdü.Zengin bir aileden geliyordu.Çiftlikler evler ve iş hanlarına sahiptiler.Yip Man onbir yaşındayken Foshan’ın ünlü savaş becerisi pratisyenlerinden Chah Wan Shun, babasından evlerinden birinin arka bahçesini Kung-Fu öğretmek için kiralamak istedi.Yip Man’ın babasının verdiği izinle Chah okulunu Yip Man’ın evinin arka bahçesine taşıdı.

İdmanları izleyen Yip Man’ın ilgisi artmıştı ve yapılanın Wing Chun Kuen adında çok gizli bir stil olduğunu öğrendi.Leung Jan Foshan’da bir efsaneydi ve onun son öğrencisi Chan Wan Shun Yip Man’a öğretmeyi kabul etti.2 yıl sonra Chah Wan Shun öldü ancak Yip Man eğitimine Si-Hing’i Ng Chung So ile devam etti.

On beş yaşına geldiğinde ailesi onu Hong Kong’daki St.Stephen’s kolejine yolladı.Burası Avrupalı ve zengin Çinli ailelerin çocuklarının okuduğu çok prestijli bir kolejdi.Wing Chun eğitiminin ve gençliğinin verdiği güvenle Yip Man burada neredeyse kendisinin iki katı iriliğinde Avrupalı çocukları kolayca dövüyor ve okulda ün salıyordu.

Bir gün sınıf arkadaşlarından biri kendisine bir rakip bulduğunu söyledi.Hayatında yenilgi tatmamış Yip Man bu öneriyi kabul etti.İlk ve tek yenilgisini 60 yaşlarındaki bir ihtiyardan alacaktı ki bu ihtiyar meşhur Leung Jan’ın büyük oğlu Leung Bik’ti.

Yip man takip eden 3 yıl boyunca Leung Bik’ten sistemin tüm inceliklerini öğrenmiş ve tamamlamış olarak on sekiz yaşında Foshan’a döndü.
Bu esnada Ching hanedanlığı devrilmiş,Japon istilası başlamıştı.Tüm mal varlığı elinden alınan Yip Man Hong Kong’a kaçtı.
Yokluk , 1950’lerin başında Yip Man’ı ilk kez para karşılığı ders vermeye zorladı.

Göçten önce Foshan’da sadece 6 öğrenci kabul etmişti.Şimdi Hong Kong’da Restoran İşçileri Sendikasının üst katındaki boş odada barınma ve yiyecek karşılığı ders vermek zorundaydı.
Üstün yeteneği ve diğer stillere karşı elde ettiği zaferlerle adını kısa sürede duyurdu ve mali durumunu düzeltti.

Yip Man’dan önce Wing Chun Kuen tamamen dahili/aile içi bir sistem olarak kalmıştı.Hong Kong günleri,yetiştirdiği talebeler ve onların talebelerinin başarıları ve sisteme katkıları bugün wing chun kuen’i dünyanın en yaygın ve etkin Çin savaş becerisi haline getirmiştir.

Yip Man 1971 yılında vefat etmiştir.

Share